Jak samemu zrobić sitodruk?


Jak samemu zrobić sitodruk?

Coraz częstszym zjawiskiem jest nanoszenie nadruków na koszulki za pośrednictwem druku sitowego. Jak samemu zrobić sitodruk? Okazuje się, że technika ta może zostać zastosowana także w domowych warunkach. Jest to jednak proces, który wymaga od nas zdolności manualnych, jednocześnie konieczne jest poświęcenie stosunkowo długiego okresu czasu. Czy warto zdecydować się na sitodruk w domowych warunkach? Od czego powinniśmy rozpocząć przygotowania do sitodruku? W jaki sposób postępować w dalszej kolejności? Jak wygląda proces drukowania? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Czy warto zdecydować się na sitodruk w domowych warunkach?

Osoby, które uwielbiają pracę manualne, z pewnością wykorzystają metodę sitodruku w domu. Okazuje się, że nie musi być to wcale przykry obowiązek- niekiedy tworzenie nadruków jest ogromną frajdą dla majsterkowiczów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wówczas technika nie jest tak wydajna, jakbyśmy zdecydowali się na usługi profesjonalistów. Przede wszystkim drukarki znajdujące się w wyspecjalizowanych firmach gwarantują wysoką jakość nadruku, co dla wielu osób jest kwestią priorytetową. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość osób wybiera takie rozwiązanie ze względu na ponadprzeciętną trwałość. Wykonując tego typu czynności na własna rękę nie zawsze otrzymamy satysfakcjonujący nas rezultat. Dodatkowo musimy liczyć się z tym, że nadruk może być podatny na ścieranie i spieranie. Warto wspomnieć, że profesjonalny sitodruk umożliwia uzyskanie wyraźnych konturów, a także najmniejszych szczegółów. W domowych warunkach większość z nas nie będzie w stanie zrobić takie szablonu. Pomimo wszystko w mieszkaniu także jesteśmy w stanie nałożyć grafikę na koszulkę, o ile będziemy cierpliwi i postaramy się możliwie najbardziej jak jest to możliwe.

Od czego powinniśmy rozpocząć przygotowania do sitodruku?

drukarnia cyfrowa z Wrocławia
drukarnia cyfrowa z Wrocławia

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czynności związane z sitodrukiem, w pierwszej kolejności będziemy potrzebować cztery drewniane listewki. Ich wymiary powinny wynosić 50 cm x 4 cm x 4 cm. Następnie zbijamy całą konstrukcję w prostokąt, dzięki czemu powstanie estetyczna rama. Jeśli szukamy sposobu na oszczędzenie czasu, wówczas alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie gotowej już ramki na obraz- może być nawet aluminiowa, również sprawdzi się doskonale. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przymocowanie siatki ze zszywaczem tapicerskim będzie nieco trudniejsze. Sito jest konieczne, aby móc przecisnąć farbę. Swoją uwagę powinniśmy zwrócić na oczka – im jest ich mniej, tym mniejsza będzie rozdzielczość i odwrotnie. Dlatego też, jeśli zależy nam na wyraźnym nadruku, wówczas powinniśmy zdecydować się na stosunkowo dużą ich liczbę. Do domowych nadruków gęste sito jest uznawane za niezbędne i stosowane jest bardzo rzadko. Nie jesteśmy w stanie dokonać wyraźnego szablonu bez specjalistycznych urządzeń, o czym nie powinniśmy zapominać. Siatkę możemy bez większych problemów uzyskać w sklepie dla plastyków. Alternatywnym rozwiązaniem, które także okaże się skuteczne, są pończochy. Idealnie sprawdzą się do drukowania w domowych warunkach. Sito powinno być napięte równomiernie – może zostać delikatnie zmoczone, co powoduje jeszcze lepsze napięcie.

W jaki sposób postępować w dalszej kolejności?

Kiedy sito zostało już przygotowane, wówczas musimy zaopatrzyć się w emulsję. Smarujemy nią obie strony siatki. Jej zakup nie jest problematyczny – wystarczy odwiedzić specjalne sklepy plastyczne lub wykonać ją na własną rękę. Atrament to gwarancja tego, ze nieco łatwiej dostrzeżemy wypłukiwanie się emulsji. Teraz pozostawiamy sito na pewien czas w ciemnym pomieszczeniu, aż jego powierzchnia wyschnie. Najtrudniejszym etapem jest stworzenie wzoru. W tym przypadku kluczowe jest posiadanie zdolności manualnych. Wycinamy szablon z czarnego arkusza papieru i nakładamy na sito od spodu. Teraz przyklejamy określony wzór taśmą samoprzylepną przezroczystą. Następnie naświetlamy siatkę za pomocą kilku silnych żarówek- cały proces powinien trwać nie więcej niż kilkanaście minut.

Jak wygląda proces drukowania?

Przed nami ostatni etap, czyli drukowanie. W jakim celu robione było naświetlanie? W ten sposób utwardza się emulsja i co ważne – staje się nierozpuszczalna w wodzie. W dalszej kolejności odklejamy szablon i myjemy fragmenty, które się nie naświetliły. Robimy to poprzez zanurzenie siatki w ciepłej wodzie. Dzięki temu naświetlone miejsca się wypłuczą, natomiast pozostałe się utrwalą. Następnie pod sitko podstawiamy tkaninę. Nakładamy farby od góry i przeciskamy je raklą, która musi być szersza od wzoru. Pamiętajmy o specjalnych farbach – muszą być one przeznaczone do tego, aby zadrukować tkaniny. Nie zalecamy korzystania ze zwykłych farb, bowiem ich wytrzymałość będzie znacznie mniej satysfakcjonująca. Sitka można regenerować zanurzając je w specjalnie przygotowanym roztworze wodnym wodorotlenku sodu.