Jak zdobyć środki na własny biznes?


Jak zdobyć środki na własny biznes?

Masz już pomysł na rozpoczęcie działalności i biznesplan, ale brakuje ci środków, aby założyć własny biznes? Jak zdobyć środki na własny biznes? Cóż, prawdopodobnie znajdujesz się w podobnej sytuacji do tysięcy przedsiębiorców na całym świecie. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które umożliwiają na zdobycie środków do rozpoczęcia swojej działalności gospodarczej. Pożyczki unijne i dotacje z Urzędu Pracy i wiele innych możliwości sprawiają, że praktycznie każdy może założyć swoją firmę. Jak zatem zdobyć środki na własny biznes?

Oszczędności i środki od rodziny

Jednym z teoretycznie najprostszych sposobów na zdobycie środków do prowadzenia działalności jest oszczędzanie. Nie wymaga to zaangażowania innych osób ani instytucji, ponieważ wystarczy regularnie odkładać część swojej pensji. Oczywiście, nie każdy może sobie pozwolić na zaoszczędzenie kilku tysięcy miesięcznie, aby w ciągu roku zebrać sumę, która umożliwi otwarcie firmy. Oszczędzanie to jednak dobry nawyk, dlatego nawet kilka dodatkowych tysięcy do dotacji może sprawić dużą różnicę przy rozpoczynaniu działalności. Jak zatem oszczędzać pieniądze? Warto postawić sobie cel oszczędnościowy i każdego miesiąca odkładać określoną sumę, zrezygnować z niepotrzebnych wydatków i zawsze chodzić na zakupy z gotową listą. Dodatkowe środki można także pożyczyć od rodziny lub bliskich. Jest to jednak dość ryzykowna opcja, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy pożyczka na start się opłaci, a pieniądze bliskim trzeba oddać.

Dotacje z Unii Europejskiej

Oszczędzanie może dać dodatkowe kilka tysięcy, jednak to wciąż zdecydowanie za mało, aby rozpocząć swoją działalność. Rozwiązaniem problemu może być więc dotacja z Unii Europejskiej. Dotacje mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy dopiero planują otworzyć swoją firmę, jak również osoby mające problemy z rozwojem swojej firmy.  Istnieje kilka programów, które corocznie pozwalają tysiącom osób założyć firmę. Najpopularniejszymi z nich to tak zwane „PO KL 6.2” i „PO IG 8.1”. Oba programy pozwalają na otrzymanie nawet kilkuset tysięcy złotych. Zazwyczaj jednak kwoty dotacji są znacznie niższe. Co ważne, programy wyróżniają się różnymi wymaganiami w zależności od województwa. Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie dotacje z UE są bezzwrotne.  Jednak część środków trzeba zazwyczaj oddawać tylko w przypadku niepowodzenia biznesu.

Pożyczka unijna na start

Pożyczka unijna na start to kolejne stosunkowo łatwo dostępne źródło finansowania działalności. Pożyczki unijne odnawialne instrumenty finansowe w postaci pożyczek, z których można skorzystać ponownie po spłacie. Zazwyczaj są wydawane w ramach programów finansowanych ze środków Funduszy Europejskich. Mikro pożyczka unijna może być wydana na wiele celów, jednak największe szanse na otrzymanie wysokiego finansowania mają przedsięwzięcia dotyczące innowacji, energetyki (szczególnie energii odnawialnej) i spraw społecznych. Głównym celem organizacji programu jest pomoc w zwiększeniu konkurencyjności przedsiębiorstw i przyśpieszanie rozwoju technologicznego w krajach Unii Europejskiej. Kwoty i zasady otrzymania pożyczki zależą od regionu, ponieważ programy są z reguły opracowywane na podstawie wcześniej wykrytych potrzeb i problemów określonego województwa.

Pożyczki dla przedsiębiorców

Jeżeli nie chcesz korzystać z programu unijnego (lub z niego korzystałeś), w założeniu i rozwoju firmy mogą pomóc pożyczki dla przedsiębiorców. Obecnie wiele banków ma oferty specjalnie dobrane do możliwych potrzeb przedsiębiorców jak np. pożyczka na start oraz pożyczki dla podtrzymania płynności firmy. Dodatkowo, w związku z pandemią i trudnościami firm wynikającymi z obostrzeń spowodowanych koronawirusem pojawiła się pożyczka płynnościowa POIR. Pożyczka pozwala na sfinansowanie bieżących wydatków firmy i umożliwia zachowanie płynności finansowej. Jest to nieoprocentowana pożyczka przeznaczona dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Dotacja z Urzędu Pracy

Jeżeli pożyczka dla firm na start nie jest opcją dla Ciebie, możesz spróbować otrzymać dotację z Urzędu Pracy. Dotacje z UP są trudne do zdobycia dla młodych osób z powodu wielu trudnych do spełnienia kryteriów oraz zazwyczaj konieczne jest doświadczenie zawodowe.  Problemem może być również to, że dotacje, które oferuje Urząd Pracy, są z reguły niższe niż dotacje, które można dostać dzięki uczestnictwu w programie unijnym. Pozytywną stroną dotacji z Urzędu Pracy jest jednak dość krótki czas oczekiwania na decyzję i ewentualne otrzymanie środków.

Znalezienie inwestora lub wspólnika

Jeszcze jednym sposobem na założenie firmy bez dużych oszczędności jest znalezienie inwestora lub wspólnika. W ostatnich latach powstało wiele organizacji i firm, które zajmują się znajdowaniem inwestorów gotowych pomóc w rozwoju startupów. Nie można jednak oczekiwać, że współpraca z inwestorem lub wspólnikiem to tylko dostęp do łatwych pieniędzy. Zazwyczaj inwestycja wiąże się z przekazaniem części udziałów w firmie inwestorowi, co znacznie ogranicza samodzielność podejmowanych decyzji. Poza tym, na taką inwestycję mogą liczyć tylko przedsiębiorcy z niewielu branż.