Gdzie się leczy alkoholizm


Gdzie się leczy alkoholizm

Alkoholizm jest to chyba w Polsce najczęściej występująca choroba związana z uzależnieniem. Szacuje się, że w Polsce z tym problemem boryka się, tak naprawdę nawet nie setki tysięcy osób, ale prawdopodobnie miliony. Gdzie się leczy alkoholizm? W ośrodkach terapii uzależnień od alkoholu pomoc znajduje jednak bardzo niewielka część z tych osób. Alkoholizmu to wcale nie musi być taka forma alkoholizmu, kiedy to człowiek zamienia się w przysłowiowego żula.

Istnieje bardzo duża grupa alkoholików funkcjonujących, którzy jakoś do pewnego momentu sobie w życiu radzą, co nie zmienia faktu, że zmagają się z problemem uzależnienia. Wielu ludzi zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że jest uzależnionych, ale dopóki jakoś funkcjonują i nikt nie podejrzewa ich na przykład o uzależnienie, to starają się ten problem ukryć, chociażby dlatego, że na przykład pójście na terapię może zostać odkryte, co nie jest pożądane przez takich ludzi. Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób możemy leczyć osoby uzależnione od alkoholu.

Różnego rodzaju formy leczenia alkoholizmu

Na samym początku opowiemy sobie jeszcze o tym, że aby wyleczyć skutecznie jakikolwiek nałóg w tym i alkoholizm, to musi być tak naprawdę decyzja osoby uzależnionej. Terapie przymusowe zazwyczaj nie przynoszą spodziewanych efektów albo inaczej mówiąc, przynoszą efekty, ale w dość znikomym procencie przypadków. Bardzo dobrym przykładem tego, że leczenie alkoholizmu z własnej woli jest skuteczne, są sukcesy między innymi takich grup jak grupy AA, kiedy to oczywiście każda osoba, która się do takiej grupy zapisuje, zaczyna chodzić na spotkania, robi to z własnej nieprzymuszonej woli i wtedy taka terapia leczenia alkoholizmu https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/ jest skuteczna.

Leczenie alkoholików w sposób przymusowy, na przykład w zamkniętym ośrodku leczenia alkoholizmu nie jest metodą skuteczną, chociaż czasami nie ma innego wyboru, jeżeli alkoholik jest już uzależniony w takim stopniu, że tak naprawdę zagraża sobie, swojej rodzinie i w zasadzie całemu swojemu otoczeniu. Czasami po prostu nie ma wyjścia. Leczenia przymusowego w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu, możemy spróbować, ale musi zostać w tym celu wydany wyrok sądu.

Jak wspomnieliśmy, istnieją w Polsce różnego rodzaju ośrodki, do których można pójść i spróbować wyleczyć się z alkoholizmu. Zaliczamy do nich zarówno prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu, jak i ośrodki państwowe. Oczywiście nie zawsze taka metoda działa oraz jest skuteczna, w niektórych przypadkach trzeba po prostu udać się, lub zostać skierowanym do ośrodka dla osób uzależnionych od alkoholu. Ośrodki takie dzielą się na długoterminowe ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu oraz na ośrodki krótkoterminowe.

Gdzie się leczy alkoholizm
Gdzie się leczy alkoholizm

Przede wszystkim, kiedy znajdziemy się w takim ośrodku, to będziemy musieli przejść detoksykację alkoholową, a także liczyć na wszywkę esperal https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/. W niektórych przypadkach jest to proces bardzo ciężki, a czasami nawet zagrażający zdrowiu, dlatego dobrze jest to zrobić w ośrodku, ponieważ jesteśmy wówczas pod stałym nadzorem lekarskim. Może być to prywatny ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych, jak i państwowy. Procedury w nich są takie same. Zdarza się tak, że po prostu w trakcie detoksu trzeba podawać pacjentom różnego rodzaju inne leki lub substancje, które będą w stanie zastąpić alkohol po to, aby organizm się z alkoholu oczyścił.

Czy możemy leczyć przymusowo osoby uzależnione od alkoholu?

Pomówmy sobie teraz o temacie przymusowego leczenia, ponieważ w Polsce część osób jest kierowanych na takie terapie. Alkoholik, który pije w sposób patologiczny, jest to osoba, która jak wspomnieliśmy, może zagrażać sobie, swojej rodzinie lub innym ludziom. Najczęściej zagraża w taki sposób, że przede wszystkim nie panuję nad swoimi finansami. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że w małżeństwie jedna z osób pije patologicznie i cały czas, ma dostęp do wspólnego konta i do wspólnych pieniędzy.

Dodatkowo jest w stanie na alkohol wydać każdą sumę pieniędzy. Zagraża to oczywiście przecież funkcjonowaniu całej rodziny. W takiej sytuacji, żeby ratować małżeństwo albo spróbować ratować małżeństwo możemy złożyć specjalny wniosek do Urzędu Gminy, w której mieszkamy, o skierowanie takiej osoby na przymusowe leczenie alkoholizmu. Gmina w naszym imieniu składa wniosek do sądu, a Sąd Rejonowy może wydać wyrok, który pozwoli na przeprowadzanie takiego leczenia.

Dlaczego nie zawsze terapia leczenia alkoholizmu jest skuteczna?

Bardzo wiele osób, które wyleczyły się z alkoholizmu, do alkoholizmu wraca. Nie zawsze dzieje się to zaraz po tym, kiedy jest skończona terapia czy przestaje działać esperal https://odoklinika.pl. Dzieje się to wiele lat nawet po tym, kiedy to przestaliśmy pić. Przyczyn tego jest bardzo wiele, ale jako jedną z najważniejszych wielu specjalistów podaje przede wszystkim, dostępność alkoholu i nasze kulturowe podejście w Polsce do alkoholu.

W Polsce pijemy zawsze i niemal przy każdej okazji. Osoby niepijące są traktowane jako dziwaki lub z góry zawsze są podejrzewani o to, że najwyraźniej z alkoholem mają problem. Zmienia się to oczywiście z czasem, jednak są to zmiany dosyć powolne i najczęściej jednak w Polsce, osób z problemem alkoholowym bardziej przybywa, niż ubywa.

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański