Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?


Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień? Detektory ruchu są szeroko stosowane w systemach bezpieczeństwa do wykrywania wtargnięć osób niepowołanych, a także do automatyzacji oświetlenia i technologii klimatycznej w mieszkaniach i biurach. Analitycy spodziewają się, że ich wykorzystanie będzie rosło o 15% rocznie. Jednocześnie największy wzrost spodziewany jest w Europie w zakresie ochrony przed intruzami oraz w ramach automatyki domowej. Jednym z najpopularniejszych urządzeń w zakresie ochrony jest detektor ruchu działający na podczerwień. 

Jak reagują detektory ruchu?

Czytnik RSWCzujnik ruchu na podczerwień to bezkontaktowe urządzenie elektroniczne, które służy do ustalania ruchu obiektów w pomieszczeniu poprzez reagowanie na wahania natężenia promieniowania cieplnego w tle, które jest właściwe dla każdego żywego stworzenia. Urządzenia doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych i przemysłowych, budynkach mieszkalnych, centrach handlowych, a także w wielu innych obiektach.

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień? Takie czujniki reagują na zmiany temperatury w obszarze działania. Oznacza to, że reagują na promieniowanie cieplne ludzi, zwierząt, ruchomych urządzeń, których temperatura różni się od temperatury tła. Zasada działania takiego czujnika ruchu polega na rejestracji fal podczerwonych, czyli promieniowania cieplnego. A potem jest to kwestia technologii: sygnał odbierany z elementu piroelektrycznego jest wzmacniany, przetwarzany na cyfrowy, podawany do przekaźnika, który otwiera styki i Alarm! Reagować! Zatrzymanie sprawcy! Czujniki podczerwieni działają na linii wzroku, czyli wtedy, gdy między obiektem a czujnikiem nie ma przeszkód. Jednocześnie są dostatecznie wrażliwe na nawet niewielkie zmiany temperatury, co pozwala na precyzyjną regulację. Dzięki przetwarzaniu mikroprocesorowemu, które poddaje się każdemu przychodzącemu sygnałowi, zapewnia najdokładniejsze sprawdzenie ruchu, a także masy obiektów, co pozwala niemal całkowicie wyeliminować prawdopodobieństwo fałszywych alarmów sprzętu. Najważniejsze jest, wyregulowanie czujnika ruchu na podczerwień tak, aby nie reagował na koty i psy, jeśli nie jest to specjalnie przewidziane. Lub, przy odpowiednich ustawieniach, światło włącza się i wyłącza po pewnym czasie. Generalnie możliwości zastosowania takich czujników są bardzo szerokie.

Polecamy uwadze:

Najważniejsze cechy detektorów ruchu na podczerwień

Wewnątrz sprzętu znajdują się specjalne czujniki, które są najczęściej używane, jako elementy piroelektryczne, a przed nimi zamocowane są soczewki Fresnela. To z ich pomocą ustala się poziom promieniowania podczerwonego. Większość nowoczesnych modeli czujników ruchu na podczerwień charakteryzuje się następującymi cechami:

 • Potrafi wykryć ruch w odległości około 20 m od miejsca instalacji.
 • Zazwyczaj poziomy kąt widzenia wynosi około 110.
 • Osoba może samodzielnie regulować czujniki czułości.
 • Istnieje możliwość indywidualnego dostosowania ilości generowanych impulsów, dzięki czemu urządzenia przystosowane są do pracy nie tylko w stabilnym, ale także niestabilnym środowisku.
 • Łatwość instalacji i ustawień.
 • Urządzenia wyróżniają się zwartą formą i nowoczesnym designem, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu.
 • Specjalna technologia montażu czujników ruchu na podczerwień umożliwia ich zainstalowanie na każdym rodzaju powierzchni.
 • Istnieją wskaźniki LED, które można łatwo wyłączyć w razie potrzeby.
 • W większości przypadków urządzenia nie reagują na przypadkowe ruchy w chronionym obszarze.
 • Istnieją specjalne zabezpieczenia, które zapewniają niezawodną ochronę czujnika przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 • Zapewniona jest analiza sygnału kilku elementów czujnika, co pozwala wykluczyć wystąpienie fałszywych alarmów.
 • Automatyczne zapewnienie kompensacji gwałtownych wahań temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Dzięki doskonałemu działaniu czujnika ruchu na podczerwień możliwe jest niezawodne zabezpieczenie pomieszczeń przed intruzami. Jest to jeden z najpopularniejszych typów urządzeń do systemów bezpieczeństwa.

Funkcje i kryteria wyboru detektorów ruchu

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?Parametry, według których dobierany jest czujnik ruchu na podczerwień, określają jego właściwości techniczne. Ważne jest, aby ocenić, jakie wskaźniki są potrzebne dla urządzenia, które działa w domu, poza domem lub na otwartej przestrzeni:

 • W przypadku dużych pomieszczeń lub dziedzińca wybiera się urządzenia z dużym obszarem wykrywania. Proste modele o zasięgu 10, 6 i 4 m kupuje się do małych pomieszczeń lub na klatce schodowej.
 • W przypadku salonów odpowiednie są opcje z niską ochroną przed wilgocią. Pomieszczenia zewnętrzne lub mokre (baseny, szpitale) wymagają produktów o wysokim IP.
 • Jeśli urządzenie ma być montowane na ścianie, lepiej kupić model z zabezpieczeniem przed włamaniem. W przeciwnym razie, poruszając się przy ścianie intruz będzie mógł wejść do domu.

Poziom czułości czujnika ruchu na podczerwień określa, jak wolne i małe ruchy może wychwycić. Aby zabezpieczyć mieszkanie przed złodziejami lub włączyć oświetlenie w pomieszczeniu, gdy do niego wejdą, jest wystarczająco dużo nowoczesnych urządzeń. Czułe czujniki montowane są w magazynach, w których przechowywane są drogie lub niebezpieczne produkty.