Kurzajka a odcisk


Kurzajka a odcisk

Kurzajka a odcisk: pacjenci zgłaszający się do gabinetów podologicznych często zamiennie używają pojęcia kurzajka oraz odcisk. W rzeczywistości jednak warto mieć świadomość, że dla specjalisty pomiędzy nimi występują zasadnicze różnice. Kiedy mamy do czynienia z odciskiem, a kiedy z kurzajką? Jak leczy się te przypadłości?

Geneza powstawania kurzajek i odcisków

wypalanie kurzajek Warszawa
wypalanie kurzajek Warszawa

Kurzajki i odciski różni przede wszystkim sposób, w jaki powstają. Otóż w przypadku odcisków mamy do czynienia z nadmiernym tarciem, a więc uciskiem na pewną część stopy. Ich powstawaniu sprzyja noszenie zbyt ciasnego obuwia, niewłaściwa postawa ciała i stóp, a także obecność haluksów. Wielu pacjentów skarży się na nawracające odciski, jednak zazwyczaj znikają one po wyeliminowaniu czynnika zagrażającego.

W niektórych przypadkach wystarczy zmienić obuwie na nieco bardziej wygodne, natomiast w innych konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji na haluksach. Tymczasem kurzajki powstają wskutek rozprzestrzeniania się w organizmie wirusa HPV. Co do zasady, możemy je zaobserwować nie tylko na stopach, ale również w innych partiach ciała, na przykład na twarzy czy na dłoniach. Wirusa wnika do organizmu przez skaleczenia bądź błony śluzowe, między innymi właśnie przez stopy. Sprzyja temu wilgoć, a także urazy mechaniczne. Pacjent nie jest świadomy momentu, w którym zaraża się wirusem – powstawanie kurzajek jest skutkiem jego działania w organizmie. Najczęściej jednak do zakażenia dochodzi na basenach, gdzie panuje duża wilgoć, my natomiast poruszamy się tam bez obuwia.

Zarówno kurzajki, jak i odciski mogą powodować dolegliwości bólowe. Pacjenci najczęściej zgłaszają się z nimi do specjalistów właśnie dlatego, że odczuwają ból podczas chodzenia. Problemu nie należy bagatelizować, gdyż nie znika on samoistnie. 

Leczenie kurzajek i usuwanie odcisków

Kurzajka a odcisk
Kurzajka a odcisk

Odciski może usunąć doświadczony podolog. W pierwszej kolejności musi on rozpoznać zmianę, a więc ustalić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z odciskami, czy może z kurzajkami. Odciski zwykle są znacznie większe od kurzajek, a dodatkowo kolorem zbliżone są do barwy skóry. Natomiast obwódka wokół kurzajki zazwyczaj ma kolor biały, co jest jej charakterystyczną cechą. Warto mieć świadomość, że istnieją różne rodzaje odcisków, w tym modzele, nagniotki oraz odciski z korzeniem.

Usuwanie odcisków polega na ich dokładnym wyjęciu ze struktur skóry. Sam zabieg jest bezbolesny, choć u niektórych pacjentów powoduje pewien dyskomfort. Tymczasem usuwanie kurzajek polega na stosowaniu specjalistycznych preparatów leczniczych. Niektórzy mówią o ich wypalaniu, choć nie jest to właściwe określenie. Celem leczenia jest przede wszystkim uśpienie wirusa, a także pozbycie się bolesnych zmian.

Leczeniem kurzajek może zająć się podolog, proponując pacjentowi zastosowanie konkretnych preparatów, jednak w większości przypadków jest on kierowany do lekarza. Może być to lekarz pierwszego kontaktu bądź dermatolog. Czasami konieczne jest stosowanie leków na receptę, zwłaszcza jeśli zmiana jest w zaawansowanym stadium. Jeśli tradycyjne metody leczenia nie przynoszą rezultatów, lekarz może zaproponować pacjentowi alternatywne rozwiązania. Należą do nich między innymi krioterapia bądź terapia laserowa. Niemniej jednak ostateczną decyzję odnośnie dalszego postępowania podejmuje lekarz.

Dlaczego nie należy usuwać kurzajek ani odcisków na własną rękę?

Jeśli zauważymy na swoich stopach jakiekolwiek niepokojące zmiany, powinniśmy natychmiast udać się do podologa bądź do lekarza. Samodzielne usuwanie kurzajek https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/brodawki-wirusowe-kurzajki czy odcisków jest nie tylko nieefektywne, ale również niesie za sobą spore ryzyko. Przede wszystkim nigdy nie mamy pewności, czy zmiana została w całości usunięta. Problemem jest również stosowanie nieodpowiednich narzędzi, w wyniku czego może dojść do zakażenia rany.

Stany zapalne nierzadko wymagają wtedy podania antybiotyków. Ponadto w przypadku, gdy mamy do czynienia z kurzajką, bardzo istotnym elementem leczenia jest nie tylko usuwanie zmiany https://spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/elektrokoagulacja-brodawki/, ale także uśpienie wirusa. Dzięki temu nie nawracają one tak często. Samodzielne usuwanie modzeli czy kurzajek wiąże się z ryzykiem powstawania kolejnych dolegliwości bólowych, głównie wskutek naruszenia struktur skóry. Dlatego też z każdą zmianą powinniśmy zgłosić się do specjalisty, zamiast działać na własną rękę. Zazwyczaj pacjenci w pierwszej kolejności udają się do podologa, który poradzi sobie z odciskami, natomiast w przypadku kurzajek może odesłać do lekarza.

Problemu zmian skórnych na stopach nie powinniśmy też bagatelizować, nawet jeśli nie dają one objawów bólowych. Tak też dzieje się w przypadku niektórych odcisków – nie bolą, dlatego pacjenci nie zwracają na nie większej uwagi. Tymczasem zmiana może z czasem zacząć się pogłębiać, nie mówiąc już o tym, że nie wygląda ona estetycznie. Dzięki konsultacji podologicznej nie tylko pozbędziemy się odcisków, lecz również dowiemy się, jak dbać o stopy, aby problem nie nawracał. Specjalista może zalecić stosowanie niektórych preparatów bądź pomóc ustalić, co odpowiada za nawracające odciski.